Motto na 2013: Chcę czytać tylko książki lepsze od tych, które sama umiem napisać.
Blog > Komentarze do wpisu
Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy? - Robert H. Frank



"Najlepszy kurs ekonomii dla żółtodziobów" - napisano na okładce.

To bardzo możliwe :)

Autor, profesor ekonomii i felietonista, zebrał w tej książeczce przykłady na to, jak pozornie dziwaczne i nieracjonalne zjawiska można łatwo wyjaśnić w kategoriach ekonomicznych.

Dlaczego koszule męskie zapinają się na inną stronę niż damskie bluzki? Dlaczego bankomaty dla kierowców mają przyciski oznakowane alfabetem Braille'a? Dlaczego mleka nie sprzedaje się w puszkach a Coli w kartonach? i wiele, wiele innych.

Część pytań i odpowiedzi została przygotowana przez studentów Franka podczas cyklu zajęć. Ta książeczka pokazuje, że nie ma "głupich pytań" a odpowiedzi bywają zaskakująco logiczne.

Przy okazji, w krótkich wyjaśnieniach dziwnych zjawisk autor przemyca definicje takich pojęć jak koszt alternatywny, koszt marginalny, które dla laika zwykle brzmią jak czarna magia - tymczasem okazują się zaskakująco proste do zrozumienia gdy są wyjaśnione w taki sposób. Jak pisze autor: "Specjalnością mózgu ludzkiego jest przyswajanie informacji w formie opowieści". Dla ekonomicznego laika jak ja - rewelacja.

To nie jest książka na raz, raczej do przeglądania i czytania na wyrywki - chociaż, kiedy już się zacznie czytać, to trudno ją odłożyć.

A ja, na przykład, dowiedziałam się z niej, dlaczego mój Mąż przywiązuje taką wagę do ubrania, i dlaczego rodzice nie chcieli posyłać 6-latków do szkoły :)

środa, 16 grudnia 2009, mdl2

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2009/12/16 22:24:35
Hehe, weszłam tu zaintrygowana tytułem i okazało się, że ja już to czytałam - oryginalną wersję, której tytuł (Why Economics Explains Almost Everything) albo był zbyt banalny dla polskiego wydawcy, albo pytanie o kamikadze lepiej wpasowało się w karton. :) Ja kupiłam "The Economic Naturalist" na promie wracając od Brytoli i przeczytałam ciurkiem (Miśku nie był zbyt zadowolony z braku partnera do konwersacji, kiedy już zjechaliśmy autem na ląd). Niedawno się dowiedziałam, że Frank dalej się produkuje w podobnym stylu: www.amazon.co.uk/Return-Economic-Naturalist-Economics-Helps/dp/0753519666/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1260998074&sr=1-1
-
2009/12/17 00:05:04
:)
Szczerze mówiąc pod angielskim tytułem bym tego nie kupiła. Wystraszyłabym się, że będzie za trudne :)
-
2009/12/17 19:28:27
Książka była numerem jeden na półce "Non-fiction Bestsellers", więc nie mogła być za trudna. Poza tym ja kupię wszystko z krową na okładce. :P
-
agnes_plus
2009/12/18 20:42:30
Do schowka, na kiedyś.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... Spis moli