Motto na 2013: Chcę czytać tylko książki lepsze od tych, które sama umiem napisać.
Blog > Komentarze do wpisu
Urodziłem się pewnego błękitnego dnia - Daniel Tammet

Daniel Tammet jest prawdopodobnie jedynym człowiekiem cierpiącym na synestezję i Zespół Aspergera, a przy tym obdarzonym niesamowitą pamięcią i zdolnościami matematycznymi, który radzi sobie w świecie na tyle dobrze, żeby móc opowiedzieć o swoim życiu.

O sawantach świat usłyszał po raz pierwszy, kiedy na ekrany kin wszedł "Rainman" z niezapomnianą rolą Dustina Hoffmana, który wcielił się w autystycznego geniusza. Jednak ogromna większość tych ludzi jest na tyle ciężko upośledzona, że nie są w stanie funkcjonować samodzielnie w życiu, a co dopiero opisać to w książce. Daniel Tammet cierpi na łagodniejsze zaburzenie ze spektrum autystycznego. Osoby z Zespołem Aspergera nierzadko mogą żyć prawie normalnie, choć przez otoczenie bywają postrzegane jako aspołeczne i nieco dziwaczne.

Oprócz wspomnianego zaburzenia Daniel doswiadcza również synestezji, co polega na tym, że postrzega liczby, litery i pojęcia wszystkimi zmysłami, jako kształty, kolory, doznania dotykowe. "Błękitny" dzień to środa, szóstki to maleńkie czarne dziury, a dziewiątki przytłaczają swym ogromem.

Połączenie tych dwóch zaburzeń uczyniło z niego osobę wyjątkową, obdarzoną niezwykłymi zdolnościami pamięciowymi, językowymi i matematycznymi. W swojej autobiografii Daniel opowiada o swoim życiu, w tym i o trudnościach, jakie napotykał w szkole, w kontaktach z ludźmi i w codziennym funkcjonowaniu, ale także o osiągnięciach. Co najważniejsze i najciekawsze, próbuje przybliżyć czytelnikom to, co dzieje się w jego umyśle, i sposób, w jaki osiągnął tak niezwykłe rezultaty, na przykład, jak udało mu się zapamiętać ponad dwadzieścia tysięcy cyfr liczby pi, albo w jaki sposób uczy się nieznanego wcześniej języka obcego w ciągu zaledwie kilku dni.

Daniel Tammet nie jest jednak typowym, zamkniętym we własnym świecie sawantem. Po szkole średniej przez rok pracował jako wolontariusz ucząc angielskiegona Litwie. Żyje w udanym związku z kochającym partnerem, podróżuje, prowadzi własną witrynę internetową poświęconą nauce języków obcych, działa na rzecz osób z podobnymi zaburzeniami. Był także bohaterem filmu dokumentalnego "Brainman", w którym wystąpił również pierwowzór filmowego Rainmana - Kim Peek .

Na pewno duży udział w jego samodzielności mieli rodzice, którzy mimo trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej (ojciec pracował jako blacharz, później porzucił pracę, aby zajmować się dziećmi, a Daniel był najstarszym z... dziewięciorga rodzeństwa) od początku obdarzali go bezwarunkową miłością, akceptacją i wspierali wszystkie jego decyzje, mimo, że różnił się od innych dzieci.

Warto tę książkę przeczytać, nie tylko dla pasjonującej przygody, jaką jest poznawanie tak odmiennego umysłu i sposobu patrzenia na świat, ale choćby po to, żeby zobaczyć, że w Wielkiej Brytanii osoba z zaburzeniami autystycznymi może uczyć się z innymi w zwykłej szkole, a później wieść spełnione, szczęśliwe życie, pracować i mieć poczucie, że jest światu potrzebna. Żeby dowiedzieć się, jakie jeszcze lata świetlne dzielą nasz zaścianek od cywilizowanego świata pod względem traktowania odmienności - czy to autystów, czy to "tylko" gejów.

 

czwartek, 08 września 2011, mdl2

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
bookfa
2011/09/09 00:00:21
Nie tylko w Anglii. Moja starsza corka ma kolezanke (z ktora studiowala przez dwa lata) cierpiaca na Aspergera. Rzeczywiscie odbierana bywa jako lekko dziwaczna ale nie w sposob negatywny. Otwarcie mowi o swojej chorobie. Podziwiam zaciecie tej dziewczyny. Pracowala jakis czas jako sprzataczka ale zdecydowala sie na studia uniwersyteckie i wcale niezle sobie radzila.
-
2011/09/14 14:32:24
Bardzo potrzebne są książki, które pozwalają zrozumieć chorobę. A autobiograficzne są szczególnie wartościowe.
-
bookfa
2011/09/21 11:14:55
P.S. do poprzedniego mojego komentarza: dostala prace w wydawnictwie, w ktorym miala w czasie studiow praktyke.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... Spis moli